Cценарій свята”Родина, родина…”

Сценарій свята «Родина, родина від батька до сина…».

Проведено 15/05/2017 року
(Звучить пісня про сім’ю)
ВЕДУЧИЙ 2: Шановні телеглядачі! Вітаємо щиро вас усіх у нашій «Школі мудрості», яка діє в Луцькій школі № 15 вже з 2013 року.
Сьогодні наша телепередача присвячена сім’ї.
ВЕДУЧИЙ 1: І це не випадково, адже 14 травня ми відзначаємо День матері, а 15 травня – День сім`ї.
ВЕДУЧИЙ 2: Сім’я – ось та пристань і гавань, звідки ми виходимо у широкий світ, ім’я якому – життя.
ВЕДУЧИЙ 1: І сьогодні світ приходить до усвідомлення необхідності жити за законами тисячолітньої давнини, за законами мудрого вчення – Біблії, яка основою буття людини вважає родину.
ВЕДУЧИЙ 2: Прекрасно, коли в сім’ї панують мир і злагода, взаєморозуміння, повага, кохання, вірність, теплота, затишок.
ВЕДУЧИЙ 1. Але дуже шкода, що деякі думають, що досягнути злагоди в сім`ї майже неможливо. Цікаво, чи існує якийсь рецепт, так би мовити, сімейного щастя?
ВЕДУЧИЙ 2: Так, і саме про це наш перший сюжет.

1. Притча «Гарна сім’я»

АВТОР. Жила-була на світі сім’я. Не проста сім’я. Понад 100 осіб налічувалося в ній. Багато таких сімей? Так, немало. Але ця сім’я була особлива. Ні сварок, ні лайки, ні бійки, ні чвар. Дійшов слух про цю сім’ю до самого владики. І він вирішив перевірити, чи правду говорять люди. Прибув він у село…
ВЛАДИКА: Душа моя радіє: усе село пройшов – усюди чистота і порядок, краса і світ. Добре дітям, спокійно старим. Цікаво, як домоглася всього цього ця сім’я?
(виходить старійшина)
СТАРІЙШИНА. Вітаємо вас, владико, у нашому селищі!
ВЛАДИКА: Розкажи мені, шановний, як вам вдалося досягти такого ладу?
СТАРІЙШИНА: А рецепт дуже простий: «ЛЮБОВ, ПРОЩЕННЯ, ТЕРПІННЯ». А якщо точніше – «СТО РАЗ ЛЮБОВ, СТО РАЗ ПРОЩЕННЯ, СТО РАЗ ТЕРПІННЯ».
ВЛАДИКА: І все?
СТАРІЙШИНА : Так, – це і є основа життя будь-якої хорошої сім’ї. (подумавши) І цього світу також”.
ВЕДУЧИЙ 2: Правда, хороший рецепт: «СТО РАЗ ЛЮБОВ, СТО РАЗ ПРОЩЕННЯ, СТО РАЗ ТЕРПІННЯ»?
ВЕДУЧИЙ 1: Так, але, мені здається, що це не так вже й просто – прощати, коли тебе не хочуть слухати, любити, коли тебе ображають; це ж дійсно – яке треба мати терпіння! А головне – як цього досягнути?
ВЕДУЧИЙ 2: Так, я теж про це подумала. Саме тому ми пропонуємо подивитися притчу про таку сім’ю, де вміють жити в мирі та злагоді. Можливо, це допоможе нам зробити якісь висновки?

2. СЦЕНКА «ЛЮБОВ, ЩО ГОДУЄ СІМ`Ю»

Ведучий. Жила собі звичайна селянська сім’я. Чоловік і дружина та мати чоловіка, свекруха. І жили вони з того, що вирощували яблука у своєму саду, а восени подавали їх. Та сталося одного року, що чоловік, занедужав і помер, не зібравши урожаю, і лишилися самі невістка зі свекрухою у скруті.
НЕВІСТКА. То що будемо робити, мамо? Яблука погнили, але якщо нічого не виручимо за них, на що жити цілий рік?
СВЕКРУХА. Що ж, їдь на ринок та спробуй продати те, що є. Не турбуйся, все буде добре, на все воля Божа, Він нас забезпечує та оберігає.
(НЕВІСТКА збирає велику сумку, вкладає туди підгнилі яблука, свекруха уходить, появляється ЖІНКА. Бачить, що НЕВІСТКА вкладає підгнилі яблука в сумку)
ЖІНКА. Куди це ти складаєш ці гнилі яблука? Викинути хочеш?
НЕВІСТКА. Та ні, повезу на ринок продавати.
ЖІНКА. Тю, та хто ж в тебе їх там купить!
НЕВІСТКА. Знаю, що не куплять. Але що маю робити, продавати треба, бо ж погинемо ми зі свекрухою.
ЖІНКА. Ну-ну, уявляю, як тобі дістанеться від свекрухи, коли ні з чим повернешся з ринку. З’їсть тебе живцем!
НЕВІСТКА. Та ні, про це не хвилюйся. Свекруха в мене золота. Вона дуже любить мене.
ЖІНКА. А отакого, дорогенька, не буває!
НЕВІСТКА. Та ще і як буває! Золота в мене свекруха!
ЖІНКА. Ну що ж, давай-но поспоримо! Зараз ми скажемо твоїй свекрусі, що яблука гнилі, ніхто їх в тебе не купить, їхати на ринок нема сенсу і жити вам не буде за що. Якщо свекруха у тебе справді така, як ти кажеш, то ти виграла – віддам я тобі ось цей кошіль із золотом (виймає та показує). А якщо ти брешеш і свекруха зчинить тобі бучу, то я виграла, і ви лишитеся ні з чим? Згода?
НЕВІСТКА. Згода!
ЖІНКА. Та я впевнена, що ти програєш.
(виходить СВЕКРУХА.)
НЕВІСТКА. Лихо, мамо! Не зможу я продати яблука! Горе нам узимку буде!
СВЕКРУХА. Що ти, люба. Про що ти кажеш? Якщо так вирішила -, і то добре. Та ще гостю привела. Заходьте до хати, зараз умитися вам дам і стіл застелю. Відпочинете й чаю поп`єте.
ЖІНКА. Зачекайте, а як же тепер жити будете? Адже невістка ваша нічого не продала!
СВЕКРУХА. Та налагодиться якось усе, проживемо! Тепер головне, щоб Вам зараз добре було. Тож заходьте, прошу Вас.
ЖІНКА. (витягує гаманець) Так, жінко, немало бачила я на цьому світі, але такої золотої свекрухи, як у тебе, не бачила. Правду ти казала. От твої гроші й живіть щасливо!
НЕВІСТКА. Дякуємо, ми давно зрозуміли, що в сім’ї всі повинні бути подібні руці й очам: коли руці боляче – очі плачуть, а коли очі плачуть – руки витирають сльози
ЖІНКА. Ви мудра сім’я, тож порадьте мені. Як мені бути – ми з чоловіком любимо один одного, але часто сваримося? Чи означає це, що ми не можемо бути разом?
СВЕКРУХА. А ви любите вишні?
ЖІНКА. Так, люблю.
СВЕКРУХА. Випльовуєте кісточки, коли їх їсте?
ЖІНКА. Звісно!
СВЕКРУХА. Так і в житті – вчіться одночасно любити вишні й випльовувати кісточки  (УХОДЯТЬ)

ВЕДУЧИЙ 1: Мені дуже сподобалося, порівняння, що члени сім`ї повинні бути подібні руці та очам: коли руці боляче – очі плачуть, а коли очі плачуть – руки витирають сльози. Така безумовна взаємопідтримка дійсно має бути в сім`ї.
ВЕДУЧИЙ 2: Так, влучне порівняння, адже коли людина плаче, руки ніби самі тягнуться витирати сльози, це відбувається ніби інстинктивно. Так і в сім`ї має бути: якщо в когось проблема – інші одразу спішать підтримати, допомогти.
ВЕДУЧИЙ 1: А ще мені сподобалося порівняння з вишнями.
ВЕДУЧИЙ 2: Так, несподіване порівняння. А як ти зрозуміла його?
ВЕДУЧИЙ 1: Мені здається, це натік на те, що навіть у найкращих стосунках людей бувають моменти непорозумінь, образ, і требі вміти їх просто прощати, обходити, – ніби випльовувати, як ті кісточки з вишні. Візьмемо, наприклад, стосунки батьків і дітей. Батьки вимушені давати зауваження дітям, якщо ті роблять щось неправильно. Але якщо діти будуть на це ображатися й не реагувати, то зроблять тільки собі гірше – адже досвід дорослих оберігає їх від помилок у житті.
ВЕДУЧИЙ 2: Що ж, я повністю погоджуюся з цим, адже від батьків ми отримуємо перші уроки мудрості, і якщо бережемо їх, дотримуємося порад, то досягаємо великих успіхів. До речі, наступний сюжет саме про це.

3. Сценка «Неоціненний урок»

ЖУРНАЛІСТ. Доброго дня, ми раді вітати вас сьогодні у нашій студії. Ви вчений зі світовим іменем, зробили кілька важливих відкриттів в галузі медицини, чому ви вирішили, що зможе досягти більшого, ніж звичайна людина. Що виділяє його з-поміж інших людей?
УЧЕНИЙ. Доброго дня. Я думаю, що, це бере свій початок з одного уроку, який я отримав від моєї мами, коли мені було два роки.
ЖУРНАЛІСТ. Навіть так?, Так рано?
УЧЕНИЙ. Отож. Я намагався дістати з холодильника пляшку молока, та вислизнула з рук, і це молоко залило всю підлогу на кухні — просто таки молочне море!
ЖУРНАЛІСТ. (сміється) Уявляю собі!
УЧЕНИЙ. Коли моя мама увійшла на кухню, то замість того, щоб кричати, читати нотації або карати мене, вона сказала: Сину, який чудовий безлад ти влаштував! Ніколи не бачила такої величезної калюжі молока. Що ж, що зроблено, те зроблено. Якщо хочеш, можеш трохи пограти в молоці, а потім ми все приберемо.
ЖУРНАЛІСТ. Цікава реакція.
УЧЕНИЙ. Я пограв, а через кілька хвилин мати сказала: «Розумієш, синку, після того, як розвів такий бруд, врешті-решт доводиться все прибирати. Як ти хочеш це зробити? За допомогою губки, рушника чи щітки? Чому ти віддаєш перевагу? Я вибрав губку, і разом ми прибрали розлите молоко.
Потім мати сказала: «Те, що тут сталося, можна назвати невдалим експериментом по перенесенню великої молочної пляшки двома маленькими руками. Давай-но підемо на вулицю, наллємо в пляшку води й подивимося, чи немає способу нести її не розливаючи».
Ми разом пішли на вулицю і врешті-решт я зрозумів, як можна тримати пляшку, не гублячи, тобто треба взятися за горлечко, поруч із кришкою.
ЖУРНАЛІСТ. Та-а-а-к. Який чудовий урок!
УЧЕНИЙ. І я так думаю, адже саме в той момент я зрозумів, що не варто боятися робити помилки. Навпаки – помилки — це можливість дізнатися щось нове, а це, зрештою, і складає суть наукових експериментів. Навіть якщо експеримент не вдається, з його допомогою ми зазвичай дізнаємося щось цінне.
ЖУРНАЛІСТ. Вам можна позаздрити, що у вас була така мудра мати. А я хочу зробити ще один висновок: сім’я, виховання в сім’ї має надзвичайно важливий вплив на все подальше життя людини.
ВЕДУЧИЙ 2: Що ж, мабуть, не дарма майже три з половиною тисячі років тому на кам’яних таблицях, які отримав пророк Мойсей від Бога на горі Синай, були висічені слова: «Шануй батька твого і матір твою, щоб добре тобі було та щоб довголітнім ти був на землі».
ВЕДУЧИЙ 1: Так, і це перша заповідь людям із обіцянкою Бога.
ВЕДУЧИЙ 2: Якою Обіцянкою?
ВЕДУЧИЙ 1: Якщо будеш шанувати батьків, то добре будеш жити на землі та будеш довголітнім. Я думаю, наші батьки заслуговують на шану та любов, адже скільки їм приходиться нас прощати за наші необдумані вчинки! ВЕДУЧИЙ 2: І саме в них ми вчимося сто раз прощати, сто раз любити, сто раз терпіти.
ВЕДУЧИЙ 2: А ще в Україні говорять: «Без сім’ї немає щастя на землі». Саме в сім’ї дитина робить свої найперші кроки, звідси вона виходить у широкий світ, навчається любові й добра, тут вчиться шанувати свій рід, свою землю, берегти пам’ять свого роду.
ВЕДУЧИЙ 1: Як велика ріка бере початок і силу з малого джерела, так і наша держава починається з родини. А родина до родини – народ.
(виходять учні на монтаж)
1“Родина”, “рід”, які слова святі!
Вони потрібні кожному в житті,
Бо всі ми з вами гілочки на дереві,
Що вже стоїть віки.

2.Ведуть в життя дороги і стежини
І день новий над світом устає.
Ну що ми в цьому світі без родини,
Вона одна нам сили додає.

3. Сім’я – це пристань і гавань,
Сюди повертаймось знов і знов
Із мандрів далеких і плавань
Тут вічно панує любов.

4. Сім’я – що значить це, то кожен знає,
Хто зріс в сім’ї і хто сім’ю сам має.
І як хоч не приховуй, не таї:
Залежить наше щастя від сім’ї.

5. Я молю Тебе, Боже, за родину свою.
Хай ніщо не тривожить нашу щиру сім`ю.

1.Хай здорові всі будуть кожен день, кожен час.
Хай не заздрять нам люди, й не клянуть кожен раз.

2. Щиро дякую, Боже, за тепло у серцях.
Що образи спроможні забувати за так.
Що Ти дав розуміння і любов у сім`ї.
Дав нам віру й натхнення, і слова рятівні.

3.Що підтримуєм завжди, коли складно в душі
Один одного. Справді, то є дар у житті.

4. Я молю Тебе, Боже, омина хай біда
Нашу хату, і серце хай буде сповна
Розуміти щоденно один одного так,
Ніби разом натхненно ми будуємо дах,

5. Я молю Тебе, Боже, за наш скромний дім,
За сім`ю найдорожчу у прихистку цім.
Дім то – сховище наше; ми – найкраща сім`я!
Об`єднай нас ще більше, й дай нам вічне життя!
ВСІ. Якщо міцніє хоч одна родина – Міцною стане й наша Україна.

Ведуча 1. І на завершення ми пропонуємо перевірити, що ви знаєте про родину. Отже, ВІКТОРИНА.
(2 ведучих)
1. Сім’я складається не тільки з батьків. Спробуємо з’ясувати, яких ви ще знаєте родичів. Продовжить речення.
2. Дочка моєї мами – то моя… (сестра)
1.Найбільше пестить і голубить свою дитину… (мама)
2. Своїх онуків розуму навчає старенький… (дідусь)
1. Твою матусю донечкою кличе твоя… (бабуся)
2. Син мого дідуся – мій… (тато)
1. Дочка моєї бабусі – моя… (мама)
2. Тато мого тата – …(дідусь)
1. Онук чи онучка мого дідуся – це… (я)
2. До вас прийшли свекруха і свекор. Хто це? (батьки чоловіка)
1. До вас прийшли тесть і теща. Хто це? (Відповідь: батьки дружини)
2. Хто такий шурин? (брат дружини)
1. Хто такий дівер ? (брат чоловіка)
2.Хто така Зовиця – (сестра чоловіка)
1.Хто така Своячка – (сестра дружини)
2. А тепер складніше. Як звучить латиною «сім’я». (Фамілія.)
1. А як звучить «родина» по-італійськи. (Мафія.)
2. У римлян дуже велике значення мало поняття «сім’я». Кожну родину очолював патер фаміліас. Переведіть, будь ласка, це вираз на українську мову. (Батько сімейства.)
1. Як відомо, грецька богиня Афіна була богинею мудрості, і її птахом вважалася сова. А ось богиня Гера, дружина Зевса, вважалася покровителькою сім’ї взагалі і материнства зокрема. Здогадайтеся, який птах вважався «птахом Гери»? (Лелека.)
2. Ця римська богиня щастя і удачі протегувала новонародженим, цілої сім’ї, дівам, окремо могла протегувати заміжнім жінкам, чоловікам. Хто ж вона? (Фортуна.)
1. А зараз конкурс «Знайди зайве». Увага на екран.

Що із цього заважає щастю родині?
Добробут пошана вірність
Затишок виховання кохання
Порада байдужість турбота
Сварки повага піклування
Допомога розуміння зрада

2. А тепер загадки:
– Дві мами, дві доні Сидять на осонні. Хто це?(бабуся, мама, доня)
– Що належить вам, а ви користуєтеся їм рідше, ніж інші (ім`я)
– Йдуть 3 людей, одних батьків діти, а між собою не брати (сестри).
– У хлопчика стільки ж сестер, скільки й братів, а в його сестри вдвічі менше сестер, ніж братів. Скільки в цій сім’ї хлопчиків, а скільки дівчаток?
(Четверо братів і три сестри.)

1. ♥ Батьківський інструктаж одним словом – це… (Наказ.)
♥ Яким буває і патрон, і чоловік? (Холостим.)

♥ В одну з міських служб сім’ї звернулася жінка з проханням знайти їй чоловіка, який вмів би грати на гітарі, співати, говорити про політику, але замовкати тоді, коли їй хочеться тиші. Що порадили працівники служби сім’ї, коли після довгих пошуків у картотеці не знайшли такого нареченого? (Купити телевізор.)
2. А тепер трохи інших наук.
♥ Як називається житло великий працьовитою бджолиної сім’ї?
(Вулик, борть.)
♥ Найбільш сімейні гриби – це… Які? (Опеньки.)
♥ Як називається «любовний» «сімейний» союз гриба і водорості? (Лишайник.)
♥ Є буквена сім’я, в якій «тридцять три рідні сестриці». Що це за сім’я? (Алфавіт.)
1. Зараз конкурс «Які ти знаєш прислів’я, приказки про сім’ю?»

2. Тепер вам треба знайти правильне продовження прислів’їв та приказок.
Брат брата ……..не зрадить.
Брат з братом ………….. на ведмедя ходять.
Братська любов …………….міцніше кам’яної стіни.
Була б моя бабуся, ….нікого не боюся;
бабуся – … щиток, кулак – молоток.

В гостях добре, …………., а вдома краще.
У дружній родині…………. і в холод тепло.
У недружній родині …………….добра не буває.
У своїй родині який розрахунок?

В старанній хаті густо, …………., а в ледачій хаті пусто.
У своїй родині ………..всяк сам великий.
У своєму домі ……………і стіни допомагають.
В сім’ї……………… і каша густіша.
У сім’ї, де немає злагоди, ……………добра не буває.
В сім’ю, де лад, …………………..щастя дорогу не забуває.
В хорошій сім’ї ………………….хороші діти ростуть.
Вся сім’я разом -……………. так і душа на місці.

Де мир та лад, ……………….там і Божа благодать.
Де порада – там і світ, …………. де згода – там і Бог.
Дерево тримається корінням, ………….., а людина сім’єю.
Дім зігріває не піч, ………………., а любов і згода.

ДОДАТКОВІ: Чи знаєте ви продовження прислів’їв?
Діти батькам………… не судді.
Для онука дідусь – розум, …………а бабуся – душа.
Добре братство …………..краще багатства.
Дочками красуються, ……….синами в пошані живуть.

За загальним столом……….. їжа смачніша.
Земля без води мертва, ……….. людина без сім’ї – пустоцвіт.
Коли немає сім’ї, …………….. так і вдома немає.
Коли онучка маю, ………….так і казки знаю.
.
Материнська молитва …………….з дна моря дістає.
Материнський гнів, що весняний сніг: …….і багато його випаде, та скоро розтане.
Мати годує дітей, ……… як земля людей.
Мати привітна – …………..кам’яна огорожа.

Батько карає, ……………батько і хвалить.
Батька з матір’ю почитати – ………………..горя не знати.
При сонечку тепло, …………….. при матері добро.
Батьки працьовиті -…………. і діти не ледачі.
Батьківське слово ………….мимо не мовиться.

Сім’ї, де допомагають один одному, ………….біди не страшні.
Сім’єю дорожити -…………… бути щасливим.
Сім’я міцна ……………….ладом.
Хоч тісно, ……………та краще разом.
усі учасники виходять під пісню «Родина, родина…» Назарія Яремчука
Підсумкове слово вчителя

ДЖЕРЕЛА:

1. http://virchi.pp.net.ua/forum/53-408-1
2. simya.io.ua
3. http://pritchi.ru/id_9106

ДОДАТКИ
«Сім’я – взаємне несення тягот і школа жертовності. »
Микола Олександрович Бердяєв
«Завжди працюй. Завжди люби. Люби дружину і дітей більше самого себе. Не чекай від людей подяки і не засмучуйся, якщо тобі не дякують. Повчання замість ненависті, посмішка замість презирства. » Епікур
«Любов до батьківщини починається з сім’ї. » Френсіс Бекон
«Неповага до предків є першою ознакою аморальності. »
Олександр Сергійович Пушкін
«Щасливий той, хто щасливий вдома. Лев Миколайович Толстой
Сім’я починається з дітей (О. Герцен)
Діти всіх люблять, особливо тих, хто любить і пестує їх. (Л. Толстой)
Всі діти світу плачуть одною мовою (Л.Леонов)
Коли малюк вдома, у матері від нього болить шия; а коли він на вулиці, у неї болить серце. (Л.Леонідов)
Діти більш походять на свій час, ніж на своїх батьків. (Арабська мудрість)
Кожне дитя до деякої міри геній і кожен геній до деякої міри дитя.
( Шопенгауер)
Хочеш дізнатися правду, запитай у дитини. (Сент-Екзюпері)
У світі є лише одна по-справжньому чарівна дитина і кожна мати її знає.
(Антуан де Сент-Екзюпері)
Дітям потрібні не повчання, а приклад. (Жозеф Жубер)
Життя коротке, але людина знов і знов переживає його у своїх дітях.
(В.Сухомлинський)